czwartek, 2 października 2014

Zigguraty


(...) rzekli: «Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi». 



 A Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie,  i rzekł: «Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!» 

 W ten sposób Pan rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi, i tak nie dokończyli budowy tego miasta.  Dlatego to nazwano je Babel, tam bowiem Pan pomieszał mowę mieszkańców całej ziemi. Stamtąd też Pan rozproszył ich po całej powierzchni ziemi. 
Rdz.11,4-9

Tak Żydzi opowiadali sobie, nie mogąc zrozumieć, jak ludzie mogli budować tak wielkie budowle. Uważali to wręcz za przejaw pychy. Czym naprawdę była ta niezwykła budowla? Był nią ziggurat.

Ziggurat jest zanglicyzowaną nazwą, pochodzącą od Arkadyjskiego słowa ,,ziggurratum". Pochodzi ono od słowa ,,zagaru" czyli ,,być wysokim".


Prototypem zigguratów był wysoki taras, na którym wznosia się świątynia. Znaną nam budowę przybrały w latach 2100-2000 p.n.e.  Ich podstawa była prostokątna, miały trzy kondygnacje i trzy ciągi schodów.

Rdzeń zigguratu wznoszono z suszonych cegieł, a ściany zewnętrzne tarasów z wypalanych. Co kilka warstw cegieł układano trzcinę i spoiwo. Z tarasu na taras prowadziły rampy lub schody. Na samej górze znajdowała się świątynia, będąca mieszkaniem bóstwa.



Wiara w to, że na górze znajdują się bóstwa, zainspirowała Mezopotamczyków. Każdy ziggurat był siedzibą innego boga. W zigguratach nie było żadnych pomieszczeń. Najczęściej budynki te łączone były ze świątyniami, które znajdowały się w pobliżu.

Najbardziej znanym zigguratem jest Ziggurat w Ur

Autor: Katarzyna Niemiec

Źródła:
http://www.mesopotamia.co.uk/staff/resources/background/bg22/home.html (tłumaczenie własne)
http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Ziggurat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz