czwartek, 2 października 2014

Świątynie Starożytnego Egiptu

 Świątynie są idealnym przykładem tego, jak dużą rolę w życiu egipcjan pełniła religia. Każda była popisem kunsztu rzemieślników, budowniczych i architektów. Wszystkie były pięknie zdobione, ołtarze ociekały złotem i szlachetnymi kamieniami, a ściany korytarza pokryte cudownymi płaskorzeźbami. Nie ma chyba człowieka, na którym wrażenia nie zrobiła bijąca od nich potęga i monumentalność. Oto najwystawniejsze i najciekawsze z nich.





  • Wielka Świątynia w Abu Simbel
      Wybudowana przez faraona Ramzesa II. Na dziedzińcu świątyni znajdowały się dwa baseny, które najprawdopodobniej wykorzystywano  w celach rytualnych. Bo obu stronach dziedzińca wznosiły się dwie niewielkie świątynie: solarna i boga Tota. Fasadę budowli tworzą cztery ogromne posągi (wys.21 metrów) przedstawiające siedzącego na tronie faraona w koronie na głowie. W otworze nad wejściem umieszczono płaskorzeźbę boga Re, adorowanego z obu stron przez Ramzesa II. Wejście znajduje się na samym środku, między potężnymi posągami. Wnętrze składało się z dwóch pomieszczeń podzielonych filarami na nawy. Świątynia była zorientowana na wschód, więc każdego dnia promienie oświetlały przepiękną fasadę budowli.



                                                                                                                                źródło:  egipt.wikia.com


  • Świątynie w Karnaku Jest to olbrzymi zespół świątyń, obejmujący ponad 100ha. Jego egipska nazwa brzmiała Ipet- isut, co w przetłumaczeniu na język polski oznacza "Miejsce Najbardziej Wybrane". Powstawał na przestrzeni dwóch tysięcy lat. Jest dziełem wielu pokoleń budowniczych i architektów. Swoje kaplice mają tam m.in.Amon- Re, Ptah, Ozyrys, Montu (bóg wojny), Mut i Chonsu. Każdy faraon Nowego Państwa zostawił w Karnaku swój ślad.
                                                                                                   źródło: wypadnaweekend.blogspot.com


  • Świątynia w Luksorze
       Oddalona o 2,5 km od kompleksu w Karnaku, z którym łączyła ją aleja sfinksów. Świątynia ta powstała w czasach Amenhotepa III (ok. 1390-1353 r. p.n.e.). Jednak  dekoracja Wielkiej Kolumnady jest dziełem jego następców- Tutanchamona, Eje i Horemheba. Ostateczny kształt świątyni nadał Ramzes II. Aleksander Wielki Odrestaurował wnętrze budowli. Wejście jest zdobione rycinami, przedstawiającymi zwycięstwo w bitwie pod Kadesz. Przed wejściem stały kiedyś dwa obeliski z czerwonego granitu. Obecnie został tam tylko jeden- drugi podarowano Francji i do dziś zdobi paryski Plac Zgody.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   źródło:  www.globtroter.pl


  • Świątynia Hathor w Dandar
 Jest to jeden z najlepiej zachowanych okręgów kultowych w Egipcie. Wewnątrz świątyni znajdują się słynne sufity zodiakalne. Tylną zewnętrzną ścianę zdobi ogromny relief ukazujący ptolemejską królową Kleopatrę VII i jej syna Cezariona. Oddają na nim hołd symbolowi Hathor. Płaskorzeźba ta została wykonana ok. 44r. p.n.e.
                                                                                                                                                                                                       źródło: ezoszczecin.pl


źródła:
"EGIPT życie, legendy, sztuka" Joann Fletcher wy. Świat Książki
"Tajemnice Starożytnych cywilizacji" wyd. Oxford Education

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz