środa, 1 października 2014

Religia Starożytnego Egiptu

 Egipcjanie wyznawali religię politeistyczną. Wiara odgrywała niezwykle ważną rolę w ich życiu. Wszystko było jej podporządkowane.

 Najważniejszymi Bogami w Starożytnym Egipcie byli:

  • Re- bóg Słońca. Najczęściej był przedstawiany jako mężczyzna z głową sokoła, rzadziej barana lub byka.Codziennie przemierzał nieboskłon, oświetlając Ziemię. Uważany za ojca wszystkich bogów.
  • Ozyrys- król świata pozagrobowego, sędzia umarłych. Przedstawiany jako mumia z atrybutami władzy faraona. Według wierzeń egipcjan był pierwszym władcą Egiptu. Syn Geba i Nut. Był mężem swojej siostry Izydy. Mieli syna Horusa.
  • Izyda- bogini magii i macierzyństwa. Pokazywana jako kobieta z emblematem tronu na głowie i/lub dyskiem słonecznym, bądź pod postacią sępa. Żona Ozyrysa, matka Horusa.
  • Horus- bóg nieba. Występował najczęściej jako mężczyzna z głową sokoła w podwójnej koronie (symbol zjednoczonego Górnego i Dolnego Egiptu). Syn Ozyrysa i Izydy.
  • Geb- bóg Ziemia. Przedstawiany jako leżący mężczyzna. Dał początek życiu. Mąż bogini Nut.
  • Nut- bogini Niebo. Wyobrażana jako kobieta wygięta w łuk nad ziemią z ciałem pokrytym gwiazdami. Była żoną Geba, a matką Ozyrysa, Izydy, Seta i Neftydy.
  • Set- kojarzony ze złem, pustynią i przemocą. Ukazywany jako osioł lub mężczyzna z głową tegoż zwierzęcia. 
  • Thot- opiekun praw, mądrości, języka, wiedzy, pisma i księżyca. Przedstawiany jako mężczyzna o głowie Ibisa, lub jako pawian. 
  • Chnum-bóstwo wody. Egipcjanie wierzyli, że stworzył on bogów i ludzi na swoim kole garncarskim. Przedstawiany jako mężczyzna z głową barana.
  • Hathor- bogini płodności, miłości, tańca, muzyki i radości. Zajmowała się ochroną matek i dzieci. Pokazywana jako kobieta z głową krowy i dyskiem słonecznym między rogami. Córka Re, żona Horusa (jej imię oznacza dosłownie "dom Horusa")
  • Maat- symbolizowała prawdę i sprawiedliwość. Brała udział w Sądach Ozyrysa. Przedstawiana najczęściej jako kobieta z piórem na głowie.
  • Sachmet- bogini wojny, symbol niszczycielskiej mocy Słońca. Miała zamiar unicestwić wszystkich ludzi. Ukazywana pod postacią lwicy. Córka boga Re.
  • Ptah- stwórca świata, patron rzemieślników, bóstwo płodności i stabilności. Przedstawiany jako człowiek, ściśle owinięty całunem, spod którego wystawały mu tylko dłonie.

 Tak naprawdę cała religia egipska kręciła się wokół życia pozagrobowego. Miało się ono odbywać w świecie podziemnym, w którym to władał Ozyrys.Wszystko wyglądało podobnie, jak na ziemi, tyle że w "ulepszonej" wersji. Mieszkańcy tego świata mieli być wiecznie szczęśliwi i nigdy nie doświadczać nieszczęścia. Ale żeby dostać się do tej cudownej krainy trzeba było najpierw przejść przez Sąd Ozyrysa.
 Dusza zmarłego po śmierci trafiała do Wielkiej Sali Ozyrysa, gdzie czekał go proces. Jego serce kładziono na jednej szalce Wielkiej Wagi , a na drugiej pióro bogini Maat. Jeśli waga pozostawała w równowadze,  zmarły mógł przejść do krainy wiecznej szczęśliwości. Jeśli jego serce przeważyło szalę z piórem, (co znaczyło, że podczas swego życia dopuścił się grzechów) zostawało rzucone na pożarcie straszliwemu potworowi Ammut. W ten sposób niszczono duszę grzesznika.

  
źródło: wikipedia.org                                                                    



  Wiara Starożytnych Egipcjan jest bardzo ciekawa i rozbudowana, czasami wręcz niedorzeczna. Niektóre informacje nawzajem się wykluczają. Jednak podstawa religii jest zawsze opisywana tak samo.

 Źródła: 
"SŁOWNIK MITÓW Bogowie i herosi, mity i legendy"aut. Margarita Burgueño Galleo, Marisa Belmonte Carmona, wyd. Świat Książki
"EGIPT życie, legendy, szztuka" aut. Joann Fletcher, wyd. Świat Książki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz