niedziela, 28 września 2014

                                 Mumifikacja


   Egipcjanie w starożytności wierzyli w życie pozagrobowe. Twierdzono, że każdy ma trzy dusze:
1."Ka" - była to dusza siły życia
2."Ba' - tzw. dusza właściwa
3."Akh" - którą po śmierci człowieka tworzyła "Ka" i "Ba", była duszą pośmiertną

Wierzono, że aby mieć szczęście w "Akh" ciało zmarłego musiało zostać nietknięte.Dlatego mumifikowano zwłoki.
   U bogaczy wyciągano organy wewnętrzne pozostawiając serce, myto ciało winem palmowym. Następnie na 70 dni umieszczano zwłoki w naturalnej sodzie występującej głównie w słonych jeziorach przy Kairze, aby pozbawić organizm wody. Po wyznaczonym czasie suche ciało  nacierano żywicą i mieszaniną oliwy, wosku i gumy, aby skóra unikła popękania. Dla nadania ludzkich kształtów wypychano jamę brzuszną przetworami z lnu, piaskiem i trocinami, po czym przystępowano do bandażowania. Jedną z pierwszych warstw bandaży był całum (tkanina do okrywania zwłok), następnie bandażowano palce i owijano całe ciało, głowę bandażowano tylko na krzyż. Mumifikowane ciała były mocno ściśnięte bandażami, które smarowano żywicą. Kapłan "Anubis" kierujący całym procesem musiał nosić maskę boga umarłych i czytać zaklęcia podczas całej ceremonii mumifikowania.
    Konserwowanie ciał biedniejszych wyglądało podobnie , ale zwłoki suszyły się 40 dni w soli i były wypychane zwykłymi bandażami.
   Gotowe mumie chowano do sarkofagów (trumien), gdzie wkładano drogocenne rzeczy i ulubione przedmioty zmarłego, co miało mu się przydać w życiu pozagrobowym. Sarkofagi były w kształcie umarłego. Z zewnątrz były zdobione malowidłami. 
   Pozostawione serca według wierzeń były ważone przez boga Ozyrysa, który miał zadecydować czy dusza może przejść do krainy umarłych.
   Sarkofagi wieziono do grobów. Komorę grobową zamurowywano. Grobowiec miał być domem dla zmarłego, więc często umieszczano w nim meble. W grobowcach faraonów i bogaczy kapłani codziennie odmawiali modlitwy, przynosili świeże jedzenie i strzegli znajdujących się tam drogocennych przedmiotów. 






Artykuł przygotował Filip Stachowiak 

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=cIJ5Y285XbA
https://www.google.com/search?hl=pl&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1440&bih=785&q=mumifikacja&oq=mumifikacja&gs_l=img.3..0j0i24l9.1733.5330.0.5604.13.6.1.6.6.0.127.728.0j6.6.0....0...1ac.1.54.img..1.12.642.MZ_YpL1uoR8#imgdii=_

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mumifikacja

,,Ślady przeszłości – Egipcjanie”, aut. Neil Grant, wyd. Świat książki, 1996r.
,,Szkolna Encyklopedia”, aut. John Farndon, wyd. Olesiejuk, 2009r.
,,Encyklopedia” wydanie1 ,aut. Małgorzata Bełowicz, Piotr Rośkoń, wyd.SBM, 2014r.,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz